Zakaz używania Windows 8 w Chinach

Wygląda na to, że Microsoft po raz kolejny strzelił sobie w stopę. Ale w przypadku rynku chińskiego taki strzał to strzał z armaty.

Teoretycznie są to dwa niezależne fakty, które jednak są ze sobą niemal na pewno powiązane. Z jednej strony Microsoft kończy wsparcie dla Windows XP, z drugiej – chińska administracja dostaje zakaz „przesiadki” na Windows 8. Przypadek? Zdecydowanie nie, zwłaszcza, że około 50 procent pecetów w Chinach nadal pracuje pod Windows XP.

W takim wypadku możliwe są dwie drogi – spokojne, stopniowe nakłanianie klientów, by przechodzili na nowsze wersje systemu (oczywiście w przypadku administracji trwa to zwykle nieco dłużej niż na rynku prywatnym) lub też radykalny szlaban w postaci wycofania wsparcia. Od tej pory wóz albo przewóz, musicie zmienić system na nowy, bo XP stał się potencjalnie niebezpieczny.

Więc się przesiadają, tylko że niekoniecznie tak, jakby tego chciał Microsoft. Niedawno pisaliśmy, że w Indiach administracja z XP przesiada się na Linuxa, a teraz podobna sytuacja może wydarzyć się w Chinach. Tu rząd nie wyznaczył (na razie?) następcy, ale w zasadzie wyjdzie na to samo – skoro nie może to być Windows 8, to zapewne skończy się właśnie na Linuksie. Choć oczywiście czysto teoretycznie możliwe są też inne scenariusze, chociażby wejście w Chrome OS czy też nagła decyzja Microsoftu o kolejnym przedłużeniu wsparcia dla XP.

Satya Nadelli mógłby podjąć właśnie taką decyzję – i to jak najszybciej. Tak, aby zatrzymać przy „okienkach” dotychczasowych klientów do czasu, gdy na rynek trafi nowy Windows 9. Nowy, udany system, a przede wszystkim system rozprowadzany w darmowych dystrybucjach, z modelem biznesowym zorganizowanym w zupełnie inny sposób.

2 thoughts on “Zakaz używania Windows 8 w Chinach

  1. Hi. I see that you don’t update your blog too often. I know that writing articles is boring and time consuming.

    But did you know that there is a tool that allows you to
    create new articles using existing content (from article directories or other websites from your niche)?
    And it does it very well. The new articles are high quality and pass the copyscape
    test. You should try miftolo’s tools

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *